Sunday, 25 December 2011

yalnız ve güzel ülkem

İlk Nuri Bilge Ceylan'ın konuşmasından dinlemiştim bir ödül konuşmasında .tutkuyla sevdiğim yalnız ve güzel ülkem demişti.o zaman çok anlamamıştım ama şimdi...Yurt dışında yaşadığınızda bir avç kanadalıya ülkenizi nasıl anlatırsınız ? Bizi arap sanıyorlar ilk önce bu yalnışı düzelt dinimizin ne olduğunu bilmiyorlar ,hatta tanrıya ne isimle hitap ettiğimizi soruyorlar..tüm bunları sinirlenmeden cevaplandırdım ta ki kıyafetimin modernliğine değinildiğinde işte orda patlama yaşadım ve türkiye nin tarihini anlattım ve internet cahili olup olmadıklarını sordum. evet yalnız ve güzel ülkem ama bu kadar yalnız yapayalnız olduğunu bilmiyordum doğrusu.. Biz türklerin yurt dışında işleri çok zor , hepsinde bir burnu büyüklük Türkiyeyi aşağılama ..Yunanistanla bir tutma. ben bunlarla belki tek başıma savaşırım ama bu insanların ön yargısını kırmak zor. Hele Fransa nın son yaptıklarından sonra gerçekten yurt dışından bakarak da görüyorum ki bizler yalnızlığa mahkum bir ulusuz.çok başaılıyız ve zekiyiz ama bu yalnızlıktan tarih sahnesinde oynadığımız o büyük rolü şimdi oynuyamıyoruz..bütün başarılarım yalnız ve güzel ülkeme gelsin benden de..artık bu bir avuç ne yedüğü belirsize bir şey anlatabildiysem ne mutlu bana ..

4 comments:

 1. ben bu konuda osmalıdan dolayı herkesin biraz kuyruk acısı olduğunu düşünüyorum, barbar görmeleri, tanımadıklarını söylemeleri, pek inandırıcı gelmiyor nedense.

  ReplyDelete
 2. Aynılarını ben de yaşadım ve bu durum sadece Avrupalılar ya da Amerikalılar için geçerli değil. Pakistanlı bir kız sormuştu benzerlerini bana. Özellikle giyimim konusuna takılmıştı. Kendini yorma canım benim. Ülkeyi yönetenler bizim aynamız maalesef. Onları gören seni beni onlar gibi zannediyorlar. Gerçekten öylesine yalnızız ki.

  ReplyDelete
 3. Dürr-i Yekta evet ben de katılıyorum hepsinde bir kuyruk acısı.

  ReplyDelete
 4. La Loba: gerçekten de yalnızız canım.bir Pakistanlı bile sana bu soruyu sorabiliyorsa kendiyle bir tutma gücünü kendinde buluyorsa... beni üzen bu insanların karşısında güçsüz görünmemiz.

  ReplyDelete