Wednesday, 15 February 2012

Hayatın İntikamı • Ne zaman üniversitelere konuşma yapmaya gittiysem ya da ne zaman benden daha genç biri benim ondan daha fazla bir şey bildiğimi sanarak bana sorduysa "bu işin olurunu", dedim ki:
  Üniversiteyi bitirince hemen çalışmaya başlama. Git, dolaş, ülkeler gez, aç kal, meteliğe kurşun at, ama ne yap et, koşturmaya başlamadan önce biraz amaçsız yürü.... Maceraya çık, bedeli ne olursa olsun bunu yap. Çünkü...
  Çünkü hayat, onu erken anladığını sananlardan çok fena alır öcünü. Bir şeyi vaktinde yaşamadan geçersen, çok sonra, seni rezil etme pahasına, sana yaşatır o eksik bıraktığın bölümü.
  Aşık mı olmadın on altı yaşında?
  Gelir seni kırk beşinde bulur, en olmaz zamanda.
  Maceraya mı çıkmadın yirminde?
  Sürükleye sürükleye götürür seni otuz beşinde.
  Yırtık kot, yer bezinden hallice bir kazak giyip, nasıl göründüğüne aldırmadan geçiremedinse öğrencilik yıllarını mesela, elli yaşında, artık kalabalıkların gözleri seni hiç de öyle görmeyi beklemezken, sana giydirir o kot pantolonu.
  Hayatı sakın erkenden yaşama, sonradan çok fena komik eder adamı.
  Serserilik ederek geçirmeli insan serserilik edilecek yaşları. Zira atlayıp geçtiğin ne varsa dönüp dolaşıp bulur insanın yakasını. Kendini yaşatıncaya kadar yapışıp kalır.  Ece Temelkuran  Doğru söze ne denir :))

5 comments:

 1. Sevgili adaşım, Ece Temelkuran ne kadar doğru söylemiş değil mi!.. hemen üniv. bitirip ayyy geç kalırım, işsiz kalırım!.vs. endişesi içinde olmadan biraz rölantide ve hayatın akışında hani yazarın tabiri ile biraz da serserici yaşamalı o gençlik başında duman yıllarını!..içinde yaşayamamış olmanın ezikliğini, burukluğunu taşımadan!..hele ki içteki o coşkuyu da yaş ilerlemiş olsa da eğer ki kaybetmemişse insan!yıllara meydan okurcasına yine de yaşamalı!..başkaları ne der düşüncesi taşımadan!..

  ve sen nasılsın sevgili lityumum, hayat nasıl gidiyor Torontolarda!..koşarak girmişsin yeni bir yıla:) uzaklarda da olsan hemen yanıbaşımda neşeli ve kıpır kıpır çarpan kalbini ve nefes alışlarını hissettim ben nasılsa:)) işittiklerim güzeldi..içindeki coşku hep var olsun canım...

  eğitiminde ve yeni yaşamında bu yılda başarılar dilerim:)
  sevgilerimle...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Esmiriciğim adaşım çok teşekkürler..güzel dileklerin için ..evet canım çoşku içimizde hep var olsun seni de özledim bu arada :) bu yazıyı ben de gerçekten çok severim..bir gün bilmiyorum ama tanışırız umarım :)sevgiler benden :)kendine ii bak..

   Delete
 2. yazı iyi hoş

  da

  düştüğü son tezgahtan sonra kendisinin yaptıklarının da pek yetmediğini anladık :D

  ReplyDelete
 3. Cüzzamlı Melek ; yurt dışındayım şu an çok takip edemedim hangi tezgah bu ?

  ReplyDelete
 4. sen bi dön...uzun uzun anlatırım ama "keser döner sap döner, gün gelir hesap döner" durumları...

  ReplyDelete